06 Eylül 2017

Esaretin Bedeli – The Shawshank Redemption izle

Stephen King’in harikulade zekâsının mahsulü olan aynı adlı kitaptan esinlenilerek ak perdeye aktarılmış film; Stephen King’in Yeşil yol ve Suni zihin gibi filmlerini de göz önüne aldığımızda da bunlardan bağımsız düşündüğümüzde de sinema tarihinin en zaferli filmi olduğunu  tüm insanlığın ortak düşüncesi olarak söyleyebiliriz. Andy Dufresne Karısını öldürmediği halde yargılanarak cezaevine atılmış hem karısının can […]


Etiketler: , , , , , , , , , , , , , , , , , ,Stephen King’in harikulade zekâsının mahsulü olan aynı adlı kitaptan esinlenilerek ak perdeye aktarılmış film; Stephen King’in Yeşil yol ve Suni zihin gibi filmlerini de göz önüne aldığımızda da bunlardan bağımsız düşündüğümüzde de sinema tarihinin en zaferli filmi olduğunu  tüm insanlığın ortak düşüncesi olarak söyleyebiliriz. Andy Dufresne Karısını öldürmediği halde yargılanarak cezaevine atılmış hem karısının can vermiş olması hem de çok beğendiği eşinin vefatından mesul yakalanıyor olması nedeniyle ruhsal olarak bir çöküş içerisindedir.  Cemiyetin gözünde ne kadar aşağılandığı ise bir başka çöküş nedeniydi. Shawshank cezaevinde uyuduğu zamanlar içerisinde olağanüstü derecede makûs bir muameleye tabi tutulmuşdur. Yaşadığı bu güçlü günlerde ise tek arkadaşı ve onun açısından tek iyi şey cezaevine sonradan düşen bir gençdir. Ellis Boyd şahsiyet olarak Andy’den oldukça değişik birisidir. Fakat bu onların birbirlerinin en iyi ve tek güvendikleri birey olmalarına mani değildir. Ellis okuma yazma öğrenmemektedir ve bu geçmeyen sıkıcı zamanlar içerisinde bir müddet geçirme taşıtı olarak Andy okuma yazma öğretmeye başlar. Ellis’in anlattığı bir öykü Andy’i cezaevinden kaçış için oldukça tesirler ve şerefli bir çaba göstererek hapisden kaçmaya çalışır. Gelmiş geçmiş bu en iyi filmi her insanoğlunun bir defa izlemiş olması gerekmektedir. Filmin kapağında yazan şu laflar  herşeyi söylüyor ve insanın elindeki tek şeyi gösteriyor “hope can set you free”(umut seni hürlüğüne kavuşturabilir.)

Hata Bildir
140 kez izlendi.
0 Yorum Yapıldı

Yorum Gönder

Yorumunuz onay sürecinden geçtikten sonra yayınlanacaktır, lütfen bunu düşünerek argo kelime içermeyen yorumlar göndermeye özen gösterin.